Groupon Getaways
 
Welcome Guest - Login

2020 K Street Playoffs

2020 Winners:

  • K Street Champion - TBD
  • Gore Cup - TBD
  • Bottom Feeder Open - TBD

Playoffs for All Leagues

Benchwarmer Bash

League Home Page

 

In 2020, our format is different.  With the shortened season, we've opened up the league championship to all 16 teams in the league.  Division winners are seeded 1-4 and the remainder of the teams are seeded 5-12 based on winning percentage.  Teams will play in a first round of 16 teams, then a quarterfinal round.  See rules changes for 2020 related to Covid

 

From there:

  • The four winning teams from the quarterfinals will be placed in the bracket below for the Conference Championships - although for this season, those matchups might not be consistent with the correct conferences.
  • The four losing teams from the quarterfinals will be placed in the Gore Cup, even if they did not finish in 2nd place, which is the traditional qualifier.
  • The eight teams that lose in the first round will be the entrants for the Bottom Feeder Open, which is usually for the teams that finish 3rd and 4th in their divisions.  For this season only, the winner of the Bottom Feeder Open will have the top position in the off-season transaction order, which includes the Redistribution Draft.  See the seeding list and results below.

League Tournament First Round

League Tournament Quarterfinals

 

2019 in Review

Benchwarmer Championships

Championship Round Details

 

K Street Benchwarmer Baseball Championship
Wayne Mad Generals vs. Dawns Early Light

 

Game 1: Dawns 2  Wayne 1

Game 2: Wayne at Dawns

Game 3: Dawns at Wayne

Game 4: Dawns at Wayne

Game 5: Dawns at Wayne (If necessary)

Game 6: Wayne at Dawns (If necessary)

Game 7: Wayne at Dawns (If necessary)

 

Dawns leads series 1-0 

 

 

Ryan Conference Championship Carlton Conference Championship
D.C. Lobbyists vs. Dawns Early Light

 

Game 1: Dawns 8  D.C. 1

Game 2: D.C. 4  Dawns 2

Game 3: Dawns 2  D.C. 1

Game 4: D.C. 4  Dawns 3

Game 5: Dawns 5  D.C. 1

Game 6: Dawns 5  D.C. 2

 

Dawns wins series 4-2 
Hawaii Islanders vs. Wayne Mad Generals

 

Game 1: Wayne 4  Hawaii 2

Game 2: Hawaii 5  Wayne 3

Game 3: Hawaii 4  Wayne 2

Game 4: Hawaii 2  Wayne 1

Game 5: Wayne 7  Hawaii 1

Game 6: Wayne 7  Hawaii 6

Game 7: Wayne 4  Hawaii 3

 

Wayne wins series 4-3 


Championship Round Details

 

Best of 7
 

Winners meet in Best of 7 series for the League Championship

"Everyone's a Winner" Tournaments

The Al Gore Cup - Second Place Teams

Second-place Tourney Details

 

Al Gore Cup Championship
The Garden State G Men vs. K Street Mall Rats

 

Game 1: K Street 4  The Garden State 3

Game 2: The Garden State at K Street

Game 3: K Street at The Garden State

Game 4: K Street at The Garden State

Game 5: K Street at The Garden State (If necessary)

Game 6: The Garden State at K Street (If necessary)

Game 7: The Garden State at K Street (If necessary)

 

K Street leads series 1-0  

 

Semifinals  
Alvin Express vs. The Garden State G Men

 

Game 1: The Garden State 5  Alvin 0

Game 2: The Garden State 7  Alvin 2

Game 3: The Garden State 3  Alvin 0

Game 4: Alvin 5  The Garden State 4

Game 5: The Garden State 6  Alvin 2

 

The Garden State wins series 4-1  
Aksarben Bugeaters vs. K Street Mall Rats

 

Game 1: Aksarben 6  K Street 3

Game 2: K Street 7  Aksarben 4

Game 3: K Street 5  Aksarben 2

Game 4: Aksarben 6  K Street 5

Game 5: K Street 10  Aksarben 9

Game 6: K Street 3  Aksarben 2

 

K Street wins series 4-2  

 

Best of 7 series - Winners meet in best of 7 series

 

 

The Bottom-Feeder Open - Also-rans still get a chance to play too

Tournament Details

 

Bottom Feeders Finals
The Big Unit Throwing Gas!!! vs. Darwin Destroyers

 

Game 1: Darwin 3  The Big Unit 2

Game 2: The Big Unit at Darwin

Game 3: Darwin at The Big Unit

Game 4: Darwin at The Big Unit (If necessary)

Game 5: The Big Unit at Darwin (If necessary)

 

Darwin leads series 1-0  

 

Semifinals Seeding
1. Darwin defeated Altoona 2-1
2. The Big Unit defeated Cincinnati 2-0
3. Cincinnati
4. Altoona

 

Quarterfinals Seeding
1. Darwin defeated London 2-1
2. The Big Unit defeated Atco 2-0
3. Italian
4. Cincinnati defeated New Jersey 2-1
5. New Jersey
6. Altoona defeated Italian 2-0
7. Atco
8. London

 

First 2 rounds are Best of 3  - Final round is Best of 5

 

Fantasy Baseball Sherpa
Pimsleur Language Programs
1-800-PetMeds


Home Email BWB Results Current Standings Roster Information
Change Personal Information Logout Password Maintenance
Benchwarmer Baseball Privacy Policy
Statistics and Box Score Data: Content Copyright 2020, The Sports Forecaster. Distributed by XML Team Solutions.
Google  
Site designed and maintained by Benchwarmer Fantasy Sports
1-800-PetMeds