Sportsmans Guide - Home Page
 
Welcome Guest - Login

2020 Triple Crown League Playoffs

2020 Winners:

  • Triple Crown League Champion - TBD
  • Gore Cup - TBD
  • Bottom Feeder Open - TBD

Playoffs for All Leagues

Benchwarmer Bash

League Home Page

 

In 2020, our format is different.  With the shortened season, we've opened up the league championship to all 16 teams in the league.  Division winners are seeded 1-4 and the remainder of the teams are seeded 5-12 based on winning percentage.  Teams will play in a first round of 16 teams, then a quarterfinal round.  See rules changes for 2020 related to Covid

 

From there:

  • The four winning teams from the quarterfinals will be placed in the bracket below for the Conference Championships - although for this season, those matchups might not be consistent with the correct conferences.
  • The four losing teams from the quarterfinals will be placed in the Gore Cup, even if they did not finish in 2nd place, which is the traditional qualifier.
  • The eight teams that lose in the first round will be the entrants for the Bottom Feeder Open, which is usually for the teams that finish 3rd and 4th in their divisions.  For this season only, the winner of the Bottom Feeder Open will have the top position in the off-season transaction order, which includes the Redistribution Draft.  See the seeding list and results below.

League Tournament First Round

League Tournament Quarterfinals

 

2019 in Review

Benchwarmer Championships

Championship Round Details

 

Triple Crown Benchwarmer Baseball Championship
Underwater Flying Submarines vs. Kylertown Shoeless Joes

 

Game 1: Underwater 13  Kylertown 7

Game 2: Underwater at Kylertown

Game 3: Kylertown at Underwater

Game 4: Kylertown at Underwater

Game 5: Kylertown at Underwater (If necessary)

Game 6: Underwater at Kylertown (If necessary)

Game 7: Underwater at Kylertown (If necessary)

 

Underwater leads series 1-0 

 

 

Williams Conference Championship Hornsby Conference Championship
Garreg Mach Monks vs. Kylertown Shoeless Joes

 

Game 1: Kylertown 3  Garreg Mach 2

Game 2: Kylertown 5  Garreg Mach 4

Game 3: Kylertown 6  Garreg Mach 5

Game 4: Kylertown 3  Garreg Mach 2

 

Kylertown wins series 4-0 
World War Z vs. Underwater Flying Submarines

 

Game 1: Underwater 8  World War 2

Game 2: Underwater 6  World War 5

Game 3: World War 13  Underwater 2

Game 4: Underwater 6  World War 5

Game 5: Underwater 9  World War 5

 

Underwater wins series 4-1 


Championship Round Details

 

Best of 7
 

Winners meet in Best of 7 series for the League Championship

"Everyone's a Winner" Tournaments

The Al Gore Cup - Second Place Teams

Second-place Tourney Details

 

Al Gore Cup Championship
Hornsby Cards vs. Dave's Dynamo

 

Game 1: Hornsby 4  Dave's 3

Game 2: Hornsby at Dave's

Game 3: Dave's at Hornsby

Game 4: Dave's at Hornsby

Game 5: Dave's at Hornsby (If necessary)

Game 6: Hornsby at Dave's (If necessary)

Game 7: Hornsby at Dave's (If necessary)

 

Hornsby leads series 1-0  

 

Semifinals  
Dave's Dynamo vs. Roswell Spaced Invaders

 

Game 1: Dave's 3  Roswell 0

Game 2: Roswell 7  Dave's 3

Game 3: Dave's 6  Roswell 4

Game 4: Dave's 4  Roswell 3

Game 5: Roswell 7  Dave's 2

Game 6: Dave's 3  Roswell 2

 

Dave's wins series 4-2  
Hornsby Cards vs. Flying Fish

 

Game 1: Flying 4  Hornsby 3

Game 2: Flying 6  Hornsby 2

Game 3: Flying 4  Hornsby 1

Game 4: Hornsby 4  Flying 2

Game 5: Hornsby 10  Flying 3

Game 6: Hornsby 6  Flying 3

Game 7: Hornsby 3  Flying 2

 

Hornsby wins series 4-3  

 

Best of 7 series - Winners meet in best of 7 series

 

 

The Bottom-Feeder Open - Also-rans still get a chance to play too

Tournament Details

 

Bottom Feeders Finals
Arkham Knights vs. Mars Attacks!!!!!!!!

 

Game 1: Mars 9  Arkham 4

Game 2: Arkham at Mars

Game 3: Mars at Arkham

Game 4: Mars at Arkham (If necessary)

Game 5: Arkham at Mars (If necessary)

 

Mars leads series 1-0  

 

Semifinals Seeding
1. Miguel Cabrera's
2. Jumpin Jack
3. Mars defeated Jumpin Jack 2-0
4. Arkham defeated Miguel Cabrera's 2-0

 

Quarterfinals Seeding
1. Miguel Cabrera's defeated Hobart 2-0
2. Jumpin Jack defeated Cincinnati 2-0
3. Mars defeated Little Mack 2-1
4. Arkham defeated Toronto, Ontario, Canada 2015 2-1
5. Toronto, Ontario, Canada 2015
6. Little Mack
7. Cincinnati
8. Hobart

 

First 2 rounds are Best of 3  - Final round is Best of 5

 

Pimsleur All Languages
1-800-PetMeds


Home Email BWB Results Current Standings Roster Information
Change Personal Information Logout Password Maintenance
Benchwarmer Baseball Privacy Policy
Statistics and Box Score Data: Content Copyright 2020, The Sports Forecaster. Distributed by XML Team Solutions.
Google  
Site designed and maintained by Benchwarmer Fantasy Sports
1-800-PetMeds