Amazon.com
 
Welcome Guest - Login

2020 Home of the Brave Playoffs

2020 Winners:

  • Home of the Brave Champion - TBD
  • Gore Cup - TBD
  • Bottom Feeder Open - TBD

Playoffs for All Leagues

Benchwarmer Bash

League Home Page

 

In 2020, our format is different.  With the shortened season, we've opened up the league championship to all 16 teams in the league.  Division winners are seeded 1-4 and the remainder of the teams are seeded 5-12 based on winning percentage.  Teams will play in a first round of 16 teams, then a quarterfinal round.  See rules changes for 2020 related to Covid

 

From there:

  • The four winning teams from the quarterfinals will be placed in the bracket below for the Conference Championships - although for this season, those matchups might not be consistent with the correct conferences.
  • The four losing teams from the quarterfinals will be placed in the Gore Cup, even if they did not finish in 2nd place, which is the traditional qualifier.
  • The eight teams that lose in the first round will be the entrants for the Bottom Feeder Open, which is usually for the teams that finish 3rd and 4th in their divisions.  For this season only, the winner of the Bottom Feeder Open will have the top position in the off-season transaction order, which includes the Redistribution Draft.  See the seeding list and results below.

League Tournament First Round

League Tournament Quarterfinals

 

2019 in Review

Benchwarmer Championships

Championship Round Details

 

Home of the Brave Benchwarmer Baseball Championship
TBD vs. TBD

 

 

 

 

Aaron Conference Championship Spahn Conference Championship
Alphabet Street Paizley Prinxes vs. Mohawk Valley Iroquois

 

Game 1: Mohawk Valley 4  Alphabet Street 2

Game 2: Mohawk Valley 6  Alphabet Street 2

Game 3: Alphabet Street 6  Mohawk Valley 2

Game 4: Alphabet Street 7  Mohawk Valley 6

Game 5: Alphabet Street 5  Mohawk Valley 4

Game 6: Alphabet Street at Mohawk Valley

Game 7: Alphabet Street at Mohawk Valley (If necessary)

 

Alphabet Street leads series 3-2 
Shawnee Fighting Eagles vs. Spahn and Sain Then Pray for Rain

 

Game 1: Shawnee 5  Spahn and Sain 2

Game 2: Shawnee 6  Spahn and Sain 4

Game 3: Shawnee 8  Spahn and Sain 6

Game 4: Spahn and Sain 6  Shawnee 3

Game 5: Spahn and Sain 4  Shawnee 3

Game 6: Shawnee at Spahn and Sain

Game 7: Shawnee at Spahn and Sain (If necessary)

 

Shawnee leads series 3-2 


Championship Round Details

 

Best of 7
 

Winners meet in Best of 7 series for the League Championship

"Everyone's a Winner" Tournaments

The Al Gore Cup - Second Place Teams

Second-place Tourney Details

 

Al Gore Cup Championship
TBD vs. I Got Yer Chop Right Here!

 

 

 

Semifinals  
Kiss My Asp vs. Hazzard County Good'Ol'Boys

 

Game 1: Kiss My 5  Hazzard County 3

Game 2: Kiss My 5  Hazzard County 4

Game 3: Hazzard County 5  Kiss My 4

Game 4: Hazzard County 6  Kiss My 4

Game 5: Hazzard County 5  Kiss My 1

Game 6: Kiss My at Hazzard County

Game 7: Kiss My at Hazzard County (If necessary)

 

Hazzard County leads series 3-2  
Phoenix Loveweavers vs. I Got Yer Chop Right Here!

 

Game 1: I Got Yer Chop 9  Phoenix 2

Game 2: I Got Yer Chop 3  Phoenix 2

Game 3: Phoenix 10  I Got Yer Chop 5

Game 4: I Got Yer Chop 9  Phoenix 8

Game 5: I Got Yer Chop 5  Phoenix 2

 

I Got Yer Chop wins series 4-1  

 

Best of 7 series - Winners meet in best of 7 series

 

 

The Bottom-Feeder Open - Also-rans still get a chance to play too

Tournament Details

 

Bottom Feeders Finals
Santa Clarita Lost Boys vs. Martin's Ferry Knuckleheads

 

Game 1: Santa Clarita at Martin's Ferry

Game 2: Santa Clarita at Martin's Ferry

Game 3: Martin's Ferry at Santa Clarita

Game 4: Martin's Ferry at Santa Clarita (If necessary)

Game 5: Santa Clarita at Martin's Ferry (If necessary)

 

 

 

Semifinals Seeding
1. Louisville
2. Savannah
3. Martin's Ferry defeated Savannah 2-0
4. Santa Clarita defeated Louisville 2-0

 

Quarterfinals Seeding
1. Louisville defeated California 2-1
2. Savannah defeated Middle School 2-1
3. Twin Cities
4. Wooden
5. Martin's Ferry defeated Wooden 2-0
6. Santa Clarita defeated Twin Cities 2-1
7. Middle School
8. California

 

First 2 rounds are Best of 3  - Final round is Best of 5

 

Pimsleur New Low Pricing MP3
Save 15% on Personalized & Keepsake Gifts at 1800flowers.com! Use Promo Code: PRSNL at checkout.
Pimsleur All Languages


Home Email BWB Results Current Standings Roster Information
Change Personal Information Logout Password Maintenance
Benchwarmer Baseball Privacy Policy
Statistics and Box Score Data: Content Copyright 2020, The Sports Forecaster. Distributed by XML Team Solutions.
Google  
Site designed and maintained by Benchwarmer Fantasy Sports